781-129-200 / 726-064-997

kontakt@drburzynski.pl

kaszak

Jak usuwa się kaszaki?

Kaszaki to dosyć często spotykane zmiany skórne, które wyglądają nieestetycznie, a nieleczone mogą prowadzić do powikłań, czy stanów zapalnych. Często są one bolesne i łatwo mogą zostać zakażone przez bakterie. Kaszaki najczęściej pojawiają się w okolicy twarzy, skóry głowy, czy karku. Z poniższego wpisu dowiesz się, jakie są główne przyczyny pojawiania się kaszaków i na czym polega ich usuwanie. Zapraszamy do lektury.

Jak wygląda kaszak i kiedy powstaje?

Kaszak to niewielka zmiana skórna, która swym wyglądem przypomina niewielki guzek. Najczęściej przybiera on barwę cielistą lub żółtą, a na jego środku może pojawić się czarna kropka i mieszek włosowy. Kaszaki zazwyczaj pojawiają się w okolicy gruczołów łojowych, takich jak skóra głowy, twarz, tułów, czy narządy płciowe. Najczęstszą przyczyną powstawania kaszaków jest zaczopowanie ujść gruczołów łojowych. Kaszaki mogą być też wynikiem niewłaściwej pielęgnacji skóry, czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. W takiej sytuacji warto zgłosić się do specjalisty, który bezpiecznie usunie kaszaka.

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie kaszaków?

Jednym ze skutecznych sposobów na pozbycie się kaszaków, jest chirurgiczne usuwanie zmian skórnych. Jest to sprawdzona metoda, która pozwala zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Chirurgiczne usuwanie kaszaków jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym i trwa kilkanaście minut. Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz oczyszcza zmienione chorobowo miejsce i podaje znieczulenie miejscowe. Następnie przy użyciu skalpela wycina zmianę skórną i usuwa jej zawartość. Ostatnim etapem jest założenie szwów, a niekiedy też wdrożenie antybiotykoterapii. Po zakończeniu zabiegu pacjent powinien zachować ostrożność i unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.

Marek Burzynski