781-129-200 / 726-064-997

kontakt@drburzynski.pl

Usuwanie chirurgiczne zmian

Chirurgiczne usuwanie szkodliwych dla zdrowia zmian chorobowych to bezpieczna i sprawdzona metoda leczenia. Pozwala zapobiec dalszym postępom np. choroby lub zakażenia, a także przywrócić pacjentom atrakcyjną aparycję.

W wielu wypadkach chirurgiczne usunięcie zmian skórnych czy łagodnych nowotworów jest zalecane przez lekarzy, nawet gdy same znamiona nie są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Zawsze zwiększają one jednak ryzyko zapadnięcia na poważniejsze dolegliwości takie jak rak skóry. Szpecą także dotknięte nimi osoby, utrudniając im kontakty społeczne.

Dlatego gdy nie ma przeciwwskazań natury medycznej, warto zdecydować się na chirurgiczne usuwanie nawet niewielkich zmian chorobowych.

Co warto usunąć chirurgicznie?

Kaszaki

Tworząca się w obrębie mieszka włosowego zmiana skórna, którą jest kaszak, jest dość często spotykana. Z reguły nie przysparza dużych problemów dotkniętym przez nią osobom, jednak nie należy jej bagatelizować. Pojawia się na skórze głowy, tułowia czy na narządach płciowych. Potrafi być bolesna i może zostać nadkażona przez bakterie i wywołać poważniejsze zmiany zapalne, jednak samo wypalanie tej zmiany skórnej nie powoduje powikłań.

Tłuszczaki

Zazwyczaj pojawiające się podskórnie tłuszczaki są łagodnym nowotworem składającym się z tkanki tłuszczowej. Są one niegroźnymi zmianami, które mogą powodować niewielki dyskomfort. Ich leczenie, o ile jest wskazane po odpowiedniej obserwacji lekarskiej, jest operacyjne i polega na zwyczajnym usunięciu guzka.

Znamiona skórne

Znamiona skórne – pieprzyki, znamiona barwnikowe, znamiona naczyniowe i inne, są naturalnie występującymi zmianami skórnymi, które noszą na skórze prawie wszyscy ludzie (o ile nie wszyscy). Są one z reguły nieszkodliwe, chociaż w uzasadnionych przypadkach pieprzyki są usuwane. Powody mogą być różne – podatność na rozrost zmian, fakt, że zmiana jest szpecąca lub istnienie słusznych przesłanek, wskazujących na możliwość przemiany w postać złośliwą – w tym raka skóry, czerniaka.

Brodawki wirusowe

Powstałe na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego brodawki wirusowe są niezłośliwymi zmianami skórnymi. Zazwyczaj nie są bolesne i nie wywołują nieprzyjemnych dolegliwości, mogą jednakże być przyczyną złego samopoczucia z powodu wyglądu skóry bądź przeszkadzać z powodu swojego umiejscowienia (brodawki stóp w tym wypadku zazwyczaj SĄ bolesne). Różne brodawki są wywoływane przez różne szczepy wirusa HPV.

Brodawki łojotokowe

Brodawki łojotokowe nie mają jasnej przyczyny, są niezłośliwe i nieszkodliwe. Uszkodzone nie krwawią, są z reguły lekko chropowate. Pojawiają się najczęściej między 40 a 60 rokiem życia. Do ich usunięcia może skłonić pacjentów wiele czynników – ich lokalizacja, wielkość czy psychiczny bądź fizyczny dyskomfort z powodu ich występowania. Jest kilka sposobów leczenia, a w moim gabinecie z reguły stawiam na skuteczne wypalanie zmian skórnych za pomocą elektrokoagulacji.

Usuwanie szwów

Wiele zabiegów chirurgicznych zakończonych jest zszyciem ran. Szwy są stosowane zarówno w trakcie leczenia urazów skóry pozostawiających otwartą, dużą ranę, jak i zakłada się je jako końcowy etap operacji chirurgicznych. Usuwanie szwów, o ile inaczej nie wskaże lekarz, powinien przeprowadzić specjalista. Dzięki temu pacjent może uniknąć powikłań bądź ponownego otwarcia rany.

Jak wygląda usuwanie chirurgiczne zmian?

Wszystkie zabiegi usunięcia wymienionych wyżej zmian chorobowych wykonuję na miejscu w gabinecie chirurgicznym w Łowiczu. Zdecydowana większość z nich trwa nie dłużej niż kilkanaście minut. Oczywiście warto zarezerwować sobie trochę więcej czasu, który chętnie poświęcę na wyjaśnienie szczegółów zabiegu i porady dotyczące dbania o siebie już po jego zakończeniu.

Usuwanie chirurgiczne niewielkich zmian, z którymi pacjenci przychodzą do gabinetu, wymaga przeważnie jedynie znieczulenia miejscowego, a w niektórych wypadkach nie wymaga go wcale. Po zakończeniu zabiegu zalecane jest oczywiście zachowanie ostrożności, ale z reguły pacjent może prowadzić normalną aktywność. Zawsze gdy pojawiają się przeciwwskazania, np. do prowadzenia samochodu, informuję o tym swoich pacjentów przed zabiegiem.

Niewielki zabieg chirurgiczny może uratować zdrowie pacjenta, znacznie poprawić jego wygląd i związane z tym samopoczucie.

Usuwanie pieprzyków Łowicz

Każdy człowiek ma na ciele znamiona, blizny i pieprzyki. Ich liczba, kolor, wielkość i rozmieszczenie zależą od indywidualnych predyspozycji. Zdrowe pieprzyki są symetryczne i wyraźnie odznaczają się od skóry. Ich profilaktyczne usuwanie nie jest wskazane. Warto jednak raz na rok lub na dwa lata zgłosić się do dermatologa, który przyjrzy się znamionom, wykorzystując do tego dermatoskop. Na tej podstawie dokona trafnej diagnozy i podejmie decyzję o konieczności usunięcia pieprzyków.

Zmiany skórne zlokalizowane w widocznych częściach ciała często stanowią podstawę do ich usunięcia. Pieprzyki wystawione są na działanie promieni słonecznych, które mogą spowodować niekorzystne zmiany. Podobnie jest też w przypadku znamion narażonych na ocieranie i podrażnienie.

Usuwanie pieprzyków jest możliwe z wykorzystaniem metody chirurgicznej. Jest to zabieg wykonywany z użyciem znieczulenia miejscowego, który pozwala na usunięcie całej zmiany, z niewielkim marginesem skóry. Pobrany materiał wysyłamy do badania histopatologicznego. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od wielkości usuwanego pieprzyka. Cała procedura nie jest skomplikowana, a w przypadku usuwania małych zmian barwnikowych, pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania. Na wycięte miejsce zakładamy szwy, które usuwamy po 7-14 dniach. Gdy rana całkowicie się zagoi, można stosować plastry silikonowe lub specjalne żele na blizny. Świeża blizna wymaga także szczególnej ochrony przed słońcem, więc należy to miejsce chronić kremami z filtrem.

Kiedy zgłosić się do chirurga na usunięcie pieprzyków?

Wiele osób pyta, kiedy zgłosić się do chirurga na usunięcie pieprzyków. Należy zaznaczyć, że zabieg ten powinien odbywać się wyłącznie ze względów zdrowotnych, a nie estetycznych. Na szczęście rośnie wśród pacjentów świadomość na temat zmian skórnych i coraz chętniej korzystają z usług dermatologa. To lekarz specjalista powinien udzielić rekomendacji usunięcia pieprzyków. Chirurdzy zajmują się tym w przypadku, gdy wygląd pieprzyka budzi wątpliwości lub położny jest w miejscu narażonym na podrażnienia.
Istnieją kryteria, którymi warto oceniać swoje pieprzyki i w razie wątpliwości, zgłosić się do lekarza. Wśród nich wyróżnia się: asymetrię zmiany, wygląd brzegów pieprzyka, jego kolor, rozmiar i ewolucję z biegiem czasu.

Zalecenia po usunięciu pieprzyków

Proces gojenia się ran po usunięciu pieprzyków zależny jest od wielu indywidualnych czynników. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zaleceniach:

  • skuteczna ochrona skóry przed słońce – kremy z filtrem, odpowiednia odzież;
  • ochrona skóry przed podrażnieniem – nie powinno się skóry po zabiegu narażać na pocieranie;
  • zakaz stosowania produktów na bazie alkoholu lub kwasu;
  • zakaz korzystania z solarium i sauny;
  • podczas gojenia rany nie powinno się jej moczyć.

Jeśli pacjent zastosuje się do zaleceń lekarza, cały proces rekonwalescencji przebiegnie pomyślnie.
Wszystkich pacjentów z Kutna, Skierniewic, Sochaczewa i okolic zainteresowanych chirurgicznym usuwaniem pieprzyków, zapraszam do kontaktu. Jestem do Państwa dyspozycji!