Wszywki alkoholowe
W gabinecie chirurgicznym osoby uzależnione od alkoholu mogą “zaszyć się”, przyjmując w formie wszywki alkoholowej Disulfiram WZF (wcześniej Esperal).
Operacja polega na zaszyciu pod skórą na ramieniu dawki leku, która będzie dzięki temu mogła uwalniać się do krwi w ciągu następnych 9 miesięcy. Zabieg wszycia leku może być przeprowadzony tylko po konsultacji z lekarzem. Leczenie chemiczne alkoholizmu powinno także zostać wsparte terapią uzależnień.
Esperal i Disulfiram WZF
Esperal, popularna nazwa leku wykorzystywanego w leczeniu alkoholizmu, nie jest już używana. Sam lek natomiast występuje pod nazwą Disulfiram WZF.
Nowa nazwa jest nieco trudniejsza do zapamiętania i przez to mniej znana, ale jasno wskazuje na substancję (disulfiram), która jest aktywna we wszywce alkoholowej. Należy ona do grupy antagonistów, czyli substancji chemicznych powodujących negatywną reakcję organizmu w połączeniu z alkoholem. Osoby, które przyjęły disulfiram, po spożyciu alkoholu odczuwają bardzo nieprzyjemne skutki takie jak: wymioty, zawroty głowy, nagłe skoki ciśnienia i drgawki. Powoduje to uczucie wstrętu do alkoholu i pomaga osobom uzależnionym trzymać się z dala od nałogu.
Przeprowadzenie zabiegu w prywatnym gabinecie chirurgicznym gwarantuje także zachowanie w tajemnicy samego zabiegu.
Wszycie leku może być początkiem powrotu do zdrowia. Warto rozważyć je w procesie leczenia alkoholizmu.