5 kwietnia 2024
Jakie usuwanie pieprzyków jest lepsze- chirurgiczne czy laserowe?
Alkoholizm jest chorobą, która dotyka coraz więcej ludzi na świecie. Początkowo okazjonalne spożywanie napojów procentowych szybko przemienia się w nałóg, który dominuje nad całym dotychczasowym życiem.
I, o ile początek choroby bywa niezauważalny, wyjście z niej wymaga czasu i dużego zaangażowania. Leczenie uzależnienia od alkoholu jest bardzo wymagające. Silna wola, w tym przypadku niezbędna, nie zawsze wystarcza w walce z nałogiem. Wówczas z pomocą przychodzą terapie grupowe. Takie specjalistyczne spotkania są jednak czasochłonne, a na ich efekty trzeba długo czekać. Szybsze rozwiązanie, dla osób chcących wyleczyć się z uzależnienia, podsuwa farmakologia. Oferuje ona wszycie Esperalu, czyli tzw. wszywki alkoholowej.
Zabieg ten skutecznie wpływa na ograniczanie spożywania alkoholu. Esperal, czyli właściwie Disulfiram jest związkiem chemicznym, który ma na celu zniwelować chęć sięgania po napoje wyskokowe poprzez zmianę metabolizmu alkoholowego. Hamuje pracę enzymów rozkładających etanol, przyczyniając się do generowania szoku i nieprzyjemnych dolegliwości, przypominających ciężkiego kaca tuż po wypiciu procentów. Objawy, w zależności od ilości spożytego alkoholu mogą utrzymywać się nawet do kilkunastu godzin, co w przyszłości ma zachęcić osoby uzależnione do wstrzemięźliwości. Co więcej, zaaplikowana wszywka uaktywnia się już w trakcie spożycia niewielkiej ilości trunków, tym samym przestrzegając chorego przed uciążliwym kacem.
Wszycie Esperalu polega na aplikacji leku w postaci sterylnej tabletki pod skórę chorego, najczęściej w okolicy pośladków, po wcześniejszym użyciu miejscowego znieczulenia. Następnie wiąże się ze zszyciem rany zwykle wchłanialnymi szwami. Co istotne, zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa kilkanaście minut. Poprzedzony jest też rozmową z pacjentem i podpisaniem przez niego oświadczenia będącego wyrazem zgody na chirurgiczną ingerencję. Pacjent w tym czasie zostaje dokładnie poinformowany o skutkach ewentualnego spożywania alkoholu po zabiegu oraz zostaje uświadomiony, jak wygląda jego przebieg.
Po zaaplikowaniu Disulfiramu pacjent przez kilka dni musi dbać o to, by nie zamoczyć pierwszego opatrunku. Natomiast po jego zdjęciu powinien przemywać ranę środkiem dezynfekującym i do czasu wygojenia zaklejać ją plastrem. Rzadko zdarzają się sytuacje, w których osoby poddane zabiegowi nie tolerują implantacji Esperalu. Jeśli jednak tak się stanie, konieczne jest usunięcie leku w jak najszybszym terminie, by zapobiec rozwojowi reakcji alergicznej, która może wywołać przykre konsekwencje zdrowotne.
Warto wiedzieć, że wszywki alkoholowe wszczepiane są, zarówno w gabinetach lekarskich, jak i w trakcie wizyt domowych. Takimi zabiegami może pochwalić się gabinet chirurgiczny w Łowiczu, który w swojej szerokiej ofercie usług chirurgicznych ma także aplikacje Esperalu. Wszystko zależy od preferencji i wygody pacjenta, jednakże częściej zaleca się przeprowadzenie zabiegów w gabinetach. Tak przeprowadzona implantacja leku daje gwarancję alkoholowej awersji na czas 8-12 miesięcy, pozwalając uzależnionym skutecznie wyleczyć się z nałogu.