5 kwietnia 2024
Jakie usuwanie pieprzyków jest lepsze- chirurgiczne czy laserowe?
Nici chirurgiczne, nazywane przez producentów szwami, są jednym z podstawowych materiałów chirurgicznych. Stosowane są w celu zaopatrywania ran zarówno wewnątrz organizmu człowieka, jak i na zewnątrz.
Szycie bardzo często jest warunkiem niezbędnym leczenia ran, znacznie przyspiesza gojenie i daje dobre efekty estetyczne. Istnieje wiele odmian szwów chirurgicznych, jedne stosowane są częściej, inne tylko w szczególnych sytuacjach. Podstawową i najważniejszą klasyfikacją materiałów chirurgicznych jest podział na ich wchłanialność. Postęp technologiczny pozwala lekarzom na użycie nici chirurgicznych o różnym czasie wchłaniania. To jakie szwy zostaną zastosowane, zależy głównie od rodzaju tkanki, miejsca zszycia oraz od indywidualnych potrzeb pacjenta. Jeżeli mamy problem chirurgiczny, możemy skorzystać z usługi w gabinecie specjalistycznym np. prowadzonym przez dr.n.med. Marka Burzyńskiego.
Nici chirurgiczne biodegradowalne niewątpliwie są bardzo często i dobrym skutkiem stosowane, jednak nie wyparły całkowicie nici tradycyjnych. Szwy wchłanialne zakłada się w miejscu, gdzie jest niewielkie napięcie tkanek, jednak duży potencjał tkanki do zrastania. Nici wchłanialne najczęściej stosuje się w urologii, ponieważ nie stanowią pożywki dla drobnoustrojów, a po określonym czasie ulegają wsiąkaniu. W chirurgii plastycznej pozwalają na uzyskanie satysfakcjonujących efektów, gdyż nie pozostawiają po sobie nieestetycznych śladów. Takie nici stosowane w zabiegach ginekologicznych pozwalają na to, że szew jest szczelny, a blizny minimalne. Sprawdzają się także w stomatologii oraz chirurgii dziecięcej. Z kolei nici niewchłanialne stosowane są głównie w chirurgii skóry, gdyż chronią przed reakcjami zapalnymi. W chirurgii sercowo-naczyniowej gwarantują stałe podtrzymanie tkanki, są bioobojętne i delikatne. Mają również duże zastosowanie w chirurgii urazowo-ortopedycznej i okulistycznej.