781-129-200 / 726-064-997

kontakt@drburzynski.pl

zestaw opatrunków

Czy wszywki alkoholowe są skuteczne?

Choć alkoholizm stanowi przede wszystkim problem natury psychologicznej i nie może być leczony wyłącznie z użyciem farmaceutyków, to istnieją specjalne preparaty, które mogą pomóc osobom uzależnionym wytrwać w trzeźwości. Pacjenci, którzy chcą podjąć walkę z nałogiem, często są namawiani przez swoich bliskich na wykonanie implantu w postaci wszywki alkoholowej.

W jaki sposób działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa (nazywana zwyczajowo Esperalem) składa się z disulfiramu, czyli związku chemicznego, który blokuje wydzielanie enzymu wątrobowego odpowiedzialnego za trawienie alkoholu. W normalnych warunkach enzym ten przekształca aldehyd octowy w mniej szkodliwy dla organizmu kwas octowy. Na skutek działania wszywki po spożyciu alkoholu dochodzi jednak do kumulacji aldehydu octowego, który wywołuje szereg objawów podobnych do zatrucia alkoholowego, w tym ból głowy, nudności, wymioty czy zwiększenie czynności serca. W zależności od ilości wypitego trunku dokuczliwe symptomy mogą się utrzymywać od kilku do kilkunastu godzin.

Dlaczego warto zdecydować się na wszywkę alkoholową?

Wykonywana w prywatnym gabinecie chirurgicznym w Łowiczu implementacja wszywki alkoholowej nie jest bolesna ani niebezpieczna dla zdrowia. Zabieg polega na wykonaniu przez chirurga płytkiego nacięcia (zwykle pod łopatką lub na pośladku), by wprowadzić do wnętrza ciała niewielką tabletkę. Co ważne, miejsce wszycia Esperalu pozostaje niewidoczne dla postronnych osób. Skuteczność wszywki alkoholowej wynika z prostoty jej działania. Oddziałuje ona nie tyle na ciało, ile na psychikę osoby uzależnionej, która bojąc się nieprzyjemnych dolegliwości, powstrzymuje się od sięgnięcia po trunek. Jednocześnie należy podkreślić, że wszywka pozostaje całkowicie obojętna dla trzeźwego pacjenta.

Marek Burzynski