781-129-200 / 726-064-997

kontakt@drburzynski.pl

Pieprzyki

Kiedy warto usuwać pieprzyki?

Pieprzyki, zwane również znamionami barwnikowymi, to małe skupiska melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję barwnika. Mogą występować na różnych częściach ciała, w tym na twarzy, ramionach, klatce piersiowej lub plecach. W większości przypadków pieprzyki są zupełnie niegroźne i stanowią jedynie specyficzną ozdobę skóry.

W jakich sytuacjach należy pozbyć się pieprzyków?

Usuwanie pieprzyków jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów dermatologicznych. Wiele osób decyduje się na niego ze względów estetycznych bądź zdrowotnych. Odstające pieprzyki znajdujące się w miejscach trudno dostępnych bądź narażonych na podrażnienie, takich jak pachwiny lub krocze, nierzadko powodują dyskomfort. W takich sytuacjach ich usunięcie nie tylko poprawia wygląd skóry, ale zwiększa też ogólne zadowolenie z życia. Jeśli znów chodzi o kwestie zdrowotne, usuwanie pieprzyków jest wskazane wtedy, gdy istnieją przesłanki co do ich przekształcenia w czerniaka. W takich przypadkach lekarz dermatolog może zalecić usunięcie pieprzyka i przeprowadzenie badania histologicznego, aby wykluczyć obecność nowotworu skóry.

Jak bezpiecznie usunąć pieprzyki?

Decyzja o usunięciu pieprzyków powinna być podjęta po konsultacji z dermatologiem lub chirurgiem, którzy dokonają oceny stanu zmian skórnych pod kątem stwarzania przez nich potencjalnego zagrożenia. Jeśli specjalista uzna, że znamię barwnikowe jest podejrzane, może zalecić jego chirurgiczne usunięcie. Wówczas można zdecydować się na wykonanie zabiegu u prywatnego chirurga w Łowiczu. Zastosowanie znieczulenia miejscowego sprawia, że cała procedura jest mniej inwazyjna i mniej bolesna niż inne metody usuwania pieprzyków. Dodatkowo zabieg wykonywany przez chirurga pozwala na dokładne wycięcie pieprzyka, co minimalizuje ryzyko ponownego pojawienia się zmiany skórnej.

Marek Burzynski