5 kwietnia 2024
Jakie usuwanie pieprzyków jest lepsze- chirurgiczne czy laserowe?
Zanokcica jest chorobą, która może rozwinąć się w jednym lub w kilku palcach, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej powstaje, gdy dojdzie do zainfekowania skóry podczas zabiegów pielęgnacyjnych.
Zanokcica jest chorobą, które swoje podstawy ma w naruszeniu ciągłości skóry w wyniku urazów. Głównymi patogenami, które ją wywołują, są bakterie gram ujemne oraz gronkowiec. Do uszkodzeń skóry może dojść podczas wycinania skórek, a u dzieci najczęściej w trakcie obgryzania paznokci. Schorzenie może dotyczyć dłoni i stóp i obejmować jeden lub kilka palców. Wokół uszkodzonej skóry występuje zaczerwienienie i obrzęk, któremu towarzyszy nieprzyjemny ból. Choroba może mieć postać ostrą, która zazwyczaj jest zakażeniem bakteryjnym. Rzadziej związana jest z wirusem opryszczki zwyczajnej i dotyczy głównie dzieci, cierpiących na opryszczkowe zapalenie jamy ustnej. Zanokcica rozwijająca się przez długi czas, ma postać przewlekłej. Za taką postać odpowiadają grzyby, którym mogą towarzyszyć nadkażenia bakteryjne.
Leczenie zanokcicy jest uzależnione od czynnika, który ją wywołał oraz od przebiegu choroby. W przypadku ostrej postaci pochodzenia bakteryjnego niezbędne jest nacięcie i usunięcie zalegającej treści ropnej. Zabieg ten musi być przeprowadzony przez doświadczonego chirurga. W razie takiej dolegliwości skorzystajmy z konsultacji oraz odpowiedniego leczenia na przykład w gabinecie chirurgicznym dr n. med. Marka Burzyńskiego. Po zabiegu chirurgicznym konieczne jest dalsze leczenie miejscowe. Najczęściej stosowane są maści antybiotykowe, które przepisuje lekarz. Z kolei w przypadku infekcji wirusowych, bardzo ważne jest jak najszybsze podanie leków przeciwwirusowych. Nie należy wówczas nacinać pęcherzy. Można także wykonywać kąpiele zainfekowanego miejsca z użyciem szarego mydła, które działają przeciwobrzękowo, można też zażywać leki przeciwbólowe.